Habaděj bloguje. Savoir Vivre.

Pane, dej mi odvahu řešit věci, které ovlivnit mohu, trpělivost přijímat ty, které nezměním, a moudrost, abych je od sebe dokázal rozeznat.

Sladká Francie, hrdý Albion...

FR uk

Knížky Stephena Clarka (1958) patří k ozdobám mého literárního portfolia.
Exkluzívní kombinace vydatné porce anglického humoru a úchvatných francouzských reálií i zůsobu myšlení mi pokaždé poskytne dokonalou verbální hostinu. Ta tradičně začíná notně kořeněným aperitivem titulu (nikdy nechybí Merde) :-), pokračuje šťavnatými kousky bezchybně vypointovaného příběhu spolu s mistrnými dialogy, a graduje velepříjemným dezertem tu a tam nenápadně pohozených situací, myšlenek a mouder.
A dnes v noci jsem se cítil opět bohatě nasycen.

* * *
Víno jako by rozpečeťovalo tajné schránky v jejím životě. M. se mi konečně začala trochu otevírat. Pověděla mi, proč dala kopačky svému poslednímu příteli.
"Byl to Francouz," začala, jako kdyby to coby důvod stačilo. "Pořád mi vykládal, že jsem nejkrásnější žena na světě... vlastně ne, že jsem jediná na světě, ale pak jsem mu našla e-mail od nějaké coury, která mu říkala mon amour. A byla to odpověď na jeho e-mail, kde psal , že je ta nejkrásnější žena na světě."
"Panejo." Všiml jsem si zároveň i odhalení, že mám co do činění s ženou, která svému partnerovi čte e-maily.
"Abys to nechápal špatně. Já se mu do počítače nenabourala nebo tak. Ten trouba blbá nechal laptop ležet zapnutý. A když na tebe vyjukne zpráva, kde předmětem je baise-moi - šukej mě - tak začneš být zvědavý. Musíš se do toho prostě podívat."
"Mohl to být spam."
"On sám byl spam. A taky jsem ho vymazala."

* * *
Prošli jsme se v liduprázdné zahradě, přivoněli ke kytkám, já se zastavil u pamětní desky z neomítnutých cihel. Lopotil jsem se s překladem, a tak se M. naklonila blíž a pomohla mi.
"Le sage est celui qui s´étonne de tout," přečetla plynnou francouzštinou. "Moudrý je ten, kdo nad vším žasne."
(Stephen Clark: Merde Impossible)

Merde_Impossible
04.05.2010 14:01:00Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se