Habaděj bloguje. Savoir Vivre.

Pane, dej mi odvahu řešit věci, které ovlivnit mohu, trpělivost přijímat ty, které nezměním, a moudrost, abych je od sebe dokázal rozeznat.

V. Mlynář & K. Schwarzenberg: Internetové štiky desetiletí

Portál veřejné správy, vytvořený někdejším Ministerstvem informatiky ČR, považuji dodnes za nejkreativnější a nejpřínosnější projekt české vládní internetové flotily všech dob. Vladimír Mlynář & his boys (a girls taky, samozřejmě) vytvořili zcela intuitivní a lehce uchopitelný rozcestník, skrz něhož se s elektronickým hlášením na svůj požadovaný úřad či instituci plavně protlačí i 65-letá ředitelka mateřské školky, pro níž byl dosud Internet sprostým slovem a zavináč si dodnes plete s utopencem.

Podobně bych hodnotil i poměrně čerstvý nápad Ministerstva zahraničních věcí. Jeho interaktivní Encyklopedie států a území světa je přímo manou nebeskou pro nás, kteří co chvíli potřebujeme osvěžit svou paměť o počtu obyvatel Francie, do prezentace stáhnout vlajku Zimbabwe nebo dopátrat se výše roční produkce kávy v Kolumbii. Díky Encyklopedii už nemusím vymetat desítky stránek - a týmu MZV budiž za to dík.


MZV1´Vím, že dokonalý profesionální mezinárodní webový atlas poskytuje na svém webu i Český rozhlas. Jen mi trochu vadí, že než se z Úvodní stránky dopracuju k rubrice Státy světa, vystydne mi dvakrát kafe. Kdybych nebyl lempl a uložil si tuhle stránku do oblíbených... - ale říkejte tohle někomu, kdo považuje rčení "Co můžeš udělati dnes, odlož na pozítří, a zítra máš volný den!" za roztomile vtipné označení reality.

Encyklopedie MZV ČR je všeobsahující summary, u kterého oceníte zejména, že dokud nehledáte něco tak extravagantního, jako nemanželské dítě císaře Hirohita nebo fotku španělského krále Juana Carlose v koupelně, nemusíte prakticky z tohoto portálu slézt. Od mapy, geografických informací či ekonomických priorit až ke kontaktům na diplomatické mise, vyžadovaná očkování nebo potřebné platnosti pasu tu dostanete souhrnné informace All-in-One, aniž byste museli křižovat internetem, zmatení jak lesní včely.

Profíci na svých místech mi prostě dělají radost.
26.08.2008 12:56:43Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se